Artykuł

Dialog klimatyczny między Unią Europejską a Chinami

Chiński wicepremier Han Zheng, oraz członek Komitetu Biura Politycznego Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin, odbył trzeci dialog na wysokim szczeblu. Dotyczył on tematu ochrony środowiska i klimatu, Chiny rozmawiały w tej stronie dialogu z Unią Europejską z Fransem Timmermansem, który jest wiceprezesem wykonawczym Komisji Europejskiej ds. Europejskiego Zielonego Ładu.

Chińska strona bez wątpienia promuje ekologiczny i niskoemisyjny rozwój, jaki jest głównym i przewodnim celem całej polityki klimatycznej Chińskiej Republiki Ludowej. Niskoemisyjność i zrównoważony rozwój pozwoli na przeniesienie skutków klimatycznych w czasie, a zyskany czas zainwestować w lepsze technologie zwalczające niesprzyjające skutki procedującego rozwoju na całym świecie. Warto zauważyć, że w trakcie poprzedniej epoki, kiedy rządził były prezydent Chin, Hu Jintao — państwo chińskie konkretnie zdecydowało i nakreśliło ideologię w tym czasie. Sformułowana przez Hu Jintao doktryna Koncepcji Naukowego Rozwoju przewidywała zrównoważenie rozwoju chińskiej gospodarki, a także ochronę środowiska naturalnego. Koncepcja ta stała się jedną z przewodnich ideologii Komunistycznej Partii Chin na Kongresie i została wpisana do Konstytucji Chińskiej Republiki Ludowej na XIII Krajowym Zjeździe Ludowym.

Chiny aktywnie wspierają rozwój nowej energii i czystej energii, jaka poprawi współczesny poziom czystego i wydajnego wykorzystania węgla. Niektóre raporty wprost stwierdzają, że taka akumulacja w czasie pozwoli zrealizować zgodnie z harmonogramem cele związane z osiągnięciem szczytów emisji i neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla. Ważne jest wspólne zrzeszenie w tym krytycznym temacie. Unia Europejska zdecydowanie idzie w złym kierunku, który jest odrębny od tendencji socjalistycznych, ale w tej sprawie walka ze zmianami klimatycznymi i wspólne zrzeszenie jest niezwykle cenne i wręcz konieczne.

Timmermans powiedział, że strona europejska bardzo docenia zdecydowane działania Chin i osiągnięcia w promowaniu ekologicznego i niskoemisyjnego rozwoju. Opowiedział się za tym, że strona europejska jest gotowa zacieśnić współpracę z Chinami w dziedzinie środowiska, klimatu i energii.

Przy temacie ochrony środowiska warto również spojrzeć na rozsądne działania Polski w tej materii. Kilka dni temu Minister Anna Moskwa dała jasny wyraz temu, by kontynuować współpracę z m.in. Norwegią w zakresie zwiększania bezpieczeństwa energetycznego. Obie strony zobowiązały się do kontynuowania dotychczasowego strategicznego partnerstwa z Norwegią, również w obszarze dostaw i wydobycia ropy i gazu. Zdaniem minister klimatu i środowiska, wysunięty przez Norwegię projekt Baltic Pipe to najsłuszniejsze uzasadnienie dwustronnych relacji pomiędzy stronami projektu. Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że dostawy pierwszych ilości norweskiego gazu przez Baltic Pipe do Polski będą możliwe zgodnie z pierwotnymi planami, począwszy od października 2022 r.

Plany dostaw Baltic Pipe zapowiadane są na koniec tego roku, ta data jest o wiele bliższa zakończeniu planu kontroli wzrostu zużycia węgla w Chinach, który jest inaczej nazywany planem pięcioletnim, jaki ma na celu do 2025 r. wykształcenie się wzorca pracy nad redukcją zanieczyszczeń i emisji dwutlenku węgla. Cały plan stawia za sobą także strukturalną optymalizację i dostosowanie kluczowych obszarów.

Chiny wysuwają za sobą wielostronicowe artykuły i noty prawne na temat ochrony klimatu, te efekty widać nie tylko w działaniach, a również na jasnych zobowiązaniach i przepisach! Ostatnio wdrożony w życie plan na rzecz synergicznej efektywności redukcji zanieczyszczeń i redukcji emisji dwutlenku węgla został zatwierdzony przez Grupę Przewodnią ds. Neutralizacji Węgla. Te zadania zostały powierzone Krajowej Komisji Rozwoju i Reform Ministerstwa Ekologii i Środowiska, Ministerstwa Przemysłu i Technologii Informacyjnych, Ministerstwa Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast i Wsi, Ministerstwa Transportu, Ministerstwa Rolnictwa i Spraw Wsi oraz Krajowej Rady Energetycznej.

Nawet Stany Zjednoczone i inne kraje kapitalistyczne są w tej materii bezwartościowe — jak chronić klimat i środowisko, kiedy dowolna osoba może dzierżyć własność prywatną nad lasami i terenami zielonymi? Nawet EPA, czyli powołana przez Stany Zjednoczone agencja federalna ds. ochrony środowiska podejmuje w tym celu pokojowe działania z władzami stanowymi. W praktyce wygląda to tak, że jest to kolejna agencja, do której przychodzą ludzie, by nachapać się pieniędzy. Ogromna korupcja i bezprawie, to nie tylko jedyny element, jaki wyróżnia ten kraj. W przeciwieństwie do Chin, gdzie funkcjonują systemy czarnej listy, na której osoby oraz przedsiębiorstwa skazane za korupcję umieszczane będą na wymienionej liście. Władze Chin aktywnie podejmują walkę z korupcją, nie tylko na poziomie lokalnym, czy ustawodawczym, a też mentalności w społeczeństwie, co stanowi jeden z ważnych elementów linii mas.

Aktywnie widać postępujące działania wśród dziennikarstwa obywatelskiego oraz aktywnego czerpania i informowania na temat korupcji przez obywateli na szczeblach lokalnych. Chińskie prawo karne w tej problematyce jest najbardziej radykalne i surowe, niż gdziekolwiek indziej. Urzędnicy rządowi, którzy biorą łapówki powyżej 100 tysięcy juanów (około 15 tysięcy dolarów amerykańskich), mogą podlegać karze ponad 10 lat pozbawienia wolności. Ci, którzy popełniają cięższe przestępstwa, mogą zostać skazani na karę dożywotniego więzienia lub na egzekucję. Jak na aktualne warunki korupcja nie ustaje rosnąć w Ameryce.

Towarzysze, zachęcamy do aktywnego działania na rzecz ekologizmu w naszych miastach i wsiach. W tej kwestii nie opierajmy się na wątpliwym działaniu władz europejskich i polskich. Zachęcamy do dobrowolnego sprzątania terenów leśnych w naszych miastach. Niestety wciąż zdarzają się sytuacje, gdy ktoś wywozi śmieci do lasu. Skutki są opłakane. Śmieci niszczą glebę, trują zwierzęta. Nie wspominając już o wizualnych efektach.

W ostatnim odcinku Radia Antykapitalistycznego podjęto godzinną rozmowę z Zielonym Rozbójnikiem na temat ekologii, o której trzeba rozmawiać zrozumiałym językiem. Życzliwie zapraszamy do przesłuchania.

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Valerius
Valerius
1 miesiąc temu

+++